#TR|ESM

Enerji Sistemleri Mühendisliği (ESM) öğrencilerine öneriler

(Lütfen her türlü düşünce ve önerilerinizi ince@incenerji.com adresine gönderiniz)

Enerji Sistemleri Mühendisliği (ESM) okuyan ve okuyacak olan arkadaşlara yardımcı olacağına inandığım birkaç noktayı paylaşmak istiyorum. TR’de mühendislik eğitiminin -birkaç üniversite hariç- uygulama temelli olmadığı bir gerçek maalesef. ESM, Elektrik-Elektronik, Kimya ve Makine mühendisliği disiplinlerini ihtiva etmesi bakımından geniş bir yelpazeye sahiptir.

Genel olarak tavsiye edebileceğim bazı konuları maddeler halinde sıralamaya çalıştım.

1.   İnternet üzerinden ders yayını yapan üniversiteleri takip ediyorum. Özellikle M.I.T bu konuda zengin. Ayrıca İngilizcenin ufak bir işkenceye dönüştüğü Hindistan menşeli hocaların anlattığı uzaktan eğitim verilen dersler de gayet güzel. TR’de temel İngilizce eğitimi aldıktan sonra mutlaka farklı bir ülkeyi ziyaret edin. Lütfen en az 1 yıl olsun. Zira gidip alışana kadar geçecek süreyi ve tekrar dönüş yolu için hazırlık safhasını düşünün.
Belki lisans değil ama Y.Lisans ve doktorada makale okuyup anlayacak kadar İngilizce öğrenmek önemlidir.
Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan Yabancı Dil öğrenimi ve konuşmaya ilişkin HABERTÜRK Tv’ye değerlendirmelerde bulundu.
Yabancı Dilleri Neden Öğrenemiyor, Konuşamıyoruz?
İkinci bir dil daha öğrenelim mi? Güzel olur…Mesela Arapça. ESM öğrencilerinin rahatlıkla iş bulabileceği bir coğrafya olacaktır o dili konuşan ülkeler. Enerji üretim, iletim ve dağıtım konusunda o coğrafyalarda yatırım yapmak isteyen firmalar illaki vardır.
Almancayı tavsiye etmem. Mümkünse bulaşmayın :). Çince ve/veya Rusça’ya yönelebilirsiniz.
2.     Varoluş amacı, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin bilgi alışverişine imkan tanıyan TED konferanslarını izliyorum.Sunum tekniklerini ve içeriklerini kendi hayatımızda nasıl uygularız diye bakıyorum. İyi bir mühendis aday adayısınız. Bu arada çevrenizi de genişletmeniz gerekmekte. Her türlü bağlantıyı uzun süreli düşünerek değerlendirin.
3.     Sosyal medyayı (Facebook, Twitter, LinkedIn, XING)  yoğun kullanmaya çalışıyorum. Bilginin nerede ve ne zaman karşınıza çıkacağını bilemiyorsunuz. Ayrıca her türlü bilginin var olduğu bu sanal ortamlarda bilginin doğruluğunun da peşine düşmek çok emek istiyor. Forumlar bu konuda çok güzel bir kaynaktır.
Genelde mühendislerin sosyal taraflarının zayıf oluğu söylenir ve kısmen doğrudur. Bilgisini, becerisini satabilen ve pazarlayabilen, üniversite okurken bir yandan çalışıp para kazanabilen, burnu hafiften sürtüldükten sonra özgüveni yükselen mühendisler kıymetlidir.
Blog sayfaları oluşturun ve deneyimlerinizi, bilginizi hem ülke hemi de dünya için paylaşın! Fakat paylaşımlarınıza dikkat edin! (Siyasi, politik, dini içeriklerden kaçınmaya çalışın).
4.   Lütfen bir akıllı telefon tedarik edin.
5.   Üniversiteyi kısa sürede bitirmeye bakın. Tembellik zamanı değil.

6.   Ayrıca hocalarınızın yürütmekte olduğu projeleri vardır. En azından ders notlarının dijital ortamda hazırlanması, çeviriler, deney ölçümleri konusunda yardımlarınızı esirgemeyin. En kısa sürede gidin ve dahil olun. Size birden fazla getirisi olacaktır. CV’nizde teorinin yanında pratik yapmanız işveren tarafından fark edilecektir.

7.   ERASMUS programlarını değerlendirin. Özellikle „Derslere çok çalışıp tüm dersleri başarı ile tamamlamam gerekiyor“ düşüncesini arka planlara atın. Strese dönüşmesin erasmusunuz. Belki daha sonra bu fırsatı ele geçiremeyecek olmanız nedeni ile, ülkenin kültürünü ve insanını yakından tanımaya çalışın.

  • Mümkün olduğunca civar şehirleri ve ülkeleri (slovakya, slovenya, macaristan, italya, almanya,…) gezin.
  • Netvörk kurmaya çalışın.
  • Bol miktarda foto çekin.
  • Üniversitenin sunduğu aktivitelere ve programlara katılın.

Enerji Sistemleri Mühendisliği konusunda temel bilgiye sahip olan mühendislerin yetiştirilmesi kaçınılmaz görülmektedir. Bununla birlikte, güneş, jeotermal, rüzgar, hidrojen, nükleer ve hidrolik enerjisinden yararlanma, ilgili sistemlerin tesisat tasarımı, boyutlandırılması, imalatı ve işletilmesi gibi konuların da Enerji Sistemleri Mühendisliği kapsamında değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

Kaliteniz çalışacağınız kurumların kurumsallığına, sizin bilgiyi ne denli arzu ettiğinize, öz güveninizin yüksekliğine, düşüncelerinizi ve projelerinizi aktarmanıza bağlıdır.
Tüm bunları kullanarak ustalık dönemine doğru yelken açarsınız. Teknik anlamda ilerlemek isterseniz, kesinlikle Avrupa ülkelerini tavsiye ederim.
1- Nerede iş Bulabiliriz?!
Mezunların çalışabileceği mevcut kuruluşlar;
·        Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanlığı,
·        Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM),
·        Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA),
·        Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE),
·        TEAŞ, TEDAŞ,
·        DSİ, TKİ, TTK,
·        TPAO, BOTAŞ, TÜPRAŞ,
·        TAEK sayılabilir.
Ayrıca enerji danışmanlığı şirketi kurarak profesyonel anlamda bu bilgileri harmanlayabilirsiniz. Şu an için imza yetkiniz olmamakla birlikte ileride bu konuya da bakanlık tarafından bir çözüm bulunacaktır. En azından öyle umuyorum:)
2- Bilinmesi Gereken Programlama Dilleri
Mutlak surette MS Office ürünleri. Genelde öğrenilmesi kolay olduğuna inanılır lakin iş hayatına girip sizden yapılması istenilen işlerin arasında bir makro çalıştırmak ve MS Access’te SQL database kullanılması istenildiğinde olay netleşir.

Programlama dili (C, Java, C++ ve özellikle PYHTON) bilmek avantaj olur lakin ESM öğrencileri için zorunlu değildir. Fakat Matlab, Solidworks, AutoCad, Moldflow gibi paket programlar ESM ile gayet yakından alakalıdır. Çalışacağınız alana göre öğrenmeniz gereken programlar değişmektedir.

3- Staj Ne Fayda Getirir?!

Kısıtlı vakit ve imkanlar dahilinde sizin elinizden tutan birkaç mühendis ya da teknisyen vardır işyerinde. Mümkünse o vakti değerlendirin. Kurumsal bir firmayı da görün, ufak çaplı ortamları da. Mezun olduktan sonra kurumsal bir firmada 3-5 sene çalışıp tecrübe kazanıp daha ufak çaplı şirkette iş hayatına devam etmek güzel olabilir. Öğrencilikte yaşadığınız bu günleri muhtemelen ileri de hem arzulayarak hatırlayacak hem de mutlulukla yâd edeceksiniz.